wtorek, 25 lipca 2017

Dokumentowanie spotkań literackich dla Węgierskiego Instytutu Kultury na Warszawskich Targach Książki, to nie tylko przyjemność fotografowania, to także przyjemność spotkania ludzi pióra obojga narodów. Przypuszczam, że nie każdy zna literaturę węgierską. Podejrzewam, że nie każdy czyta Sándora Máraia. Ale Szczepana Twardocha chyba większość. Rozmowa Szczepana Twardocha z tłumaczkami, Ireną Makarewicz i Terezą Worowską o fenomenie popularności Sándora Máraia w Polsce nagrodzona została gromkimi brawami. Rok Kultury Węgierskiej w Polsce trwa do końca 2017 r. Zdjęcia i książki zostaną.




Szczepan Twardoch


Irena Makarewicz




Tereza Worowska


poniedziałek, 24 lipca 2017

Sesja reportażowa - 
gdy w Polsce zjawia się György Spiró, sala w której odbywa się spotkanie wypełnia się po brzegi. Nie inaczej było tym razem w Instytucie Teatralnym. Tego pisarza, erudyty, poligloty znającego też język polski słucha się w skupieniu. Nie zdziwiło mnie, gdy jedna z czytelniczek wyznała mi "Ja uwielbiam Spiro". Szukajcie w dobrych księgarniach i na TVP Kultura. Całe spotkanie zarejestrowałam dla Węgierskiego Instytutu Kultury. Tu sam autor i kilku zasłuchanych.











czwartek, 20 lipca 2017

Fotografka hungarystka to ma klawe życie oraz zatrudnienie klawe! Z entuzjazmem zajmuje się fotoreportażem w trakcie trwania Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Z zainteresowaniem zatapia się w wydarzenia rozgrywające się przed soczewkami jej obiektywów. A każde wydarzenie jest frapujące. Jak choćby uroczyste otwarcie wystawy "Węgierska miłość" w Muzeum Etnograficznym przygotowanej przez Skansen w Szentendre koło Budapesztu. Fotografka hungarystka odwiedza regularnie to miasteczko od kiedy skończyła studia w Katedrze Hungarystyki. Teraz, z okazji wernisażu, sięgnęła także do stojącego  na półce jej domowej biblioteki pięciotomowego Węgierskiego Leksykonu Etnograficznego. Na otwarciu wystawy pod patronatem medialnym TVP i TVP Kultura były przemówienia, zwiedzanie i występy zespołu Sebő oraz starania obecnych fotoreporterów, aby uchwycić ciekawe kadry. Tu kilka z nich. Cały fotoreportaż dla Węgierskiego Instytutu Kultury.




     
                                                                                                       Piotr Gliński 
                                    Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów 


Miklós Cseri - Dyrektor Skansenu w Szentendre
Alexandra Julia Dusza - tłumaczka


Zoltán Balog - Minister Zasobów Ludzkich Węgier


Orsolya Zsuzsanna Kovács - Ambasador Węgier w Polsce


Elżbieta Rafalska (w środku) - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne


Anna Butrym - tłumaczka


Gáspar Keresztes - Kierownik ds programowych Węgierskiego Instytutu Kultury



piątek, 7 lipca 2017

Sesja portretowa -
czyli mężczyzna fotogeniczny, mimo że twierdzi inaczej. W moim obiektywie Radek obdarzony twarzą z charakterem. Ja jednak nie skupiam się na odczytywaniu jego cech charakteru i usposobienia.